Δεν τα κατάφερε στην Ξάνθη ο Φίλιππος - Έχασε με 75-64

Τη δεύτερη ήττα στη φετινή National League 1 γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος βρέθηκε στην Ξάνθη, εκεί όπου ηττήθηκε από τον τοπικό Λεύκιππο με 75-64 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι, μέχρι το 9ο λεπτό της 1ης περιόδου όπου με ένα σερί 5-0, ο Φίλιππος Βέροιας πήρε το προβάδισμα με 19-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του 2ου δεκαλέπτου, με ανεστραμμένους, ωστόσο, τους ρόλους. Λεύκιππος Ξάνθης και Φίλιππος Βέροιας πήγαν “σώμα με σώμα” έως τα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν επιθετικό ξέσπασμα και με ένα επιμέρους 7-0 να ανατρέπουν το σκηνικό και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 43-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Βέροιας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μετά από τέσσερα λεπτά κατάφερε να επαναφέρει τις ισορροπίες φτάνοντας στο 45-45. Ωστόσο, η αστοχία ήταν πρωταγωνίστρια στην 3η περίοδο, όπου συνολικά και από τις δύο ομάδες σημειώθηκαν 23 πόντοι με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 54-48 υπέρ των γηπεδούχων.

Το φινάλε δεν επιφύλασσε συγκινήσεις, με τον Λεύκιππο να υπερασπίζεται το προβάδισμά του και τον Φίλιππο Βέροιας να γνωρίζει τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας ήττα με 75-64 στην Ξάνθη.

Επόμενη πρόκληση για την ομάδα μας η ΑΕΠΣ Μαχητές Πειραματικό στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2024, στις 17:00.

Λεύκιππος Ξάνθης-Φίλιππος Βέροιας 75-64

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Αναστασιάδης, Κασούμης

Δεκάλεπτα: 13-19, 43-36, 54-48, 75-64.

Λεύκιππος (Ζαφειρούδης): Φιλιππίδης , Παλλάκης 7 , Μακαρατζής 11 (2) , Οικονομούδης, Απαζίδης 3 (1) , Διαμαντής, Κατσαμούρης 27 (2), Μπουτσακτσή 4 , Γιακούλας 3 (1), Καλαμπάκας 20 (5).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Μελαδιανός 12 (1), Μαλανδρής 2, Καραγιώργος 3 (1), Πεχλιβανίδης, Ελευθεριάδης 16 (2), Ταζόπουλος 2, Κωστίκας 18 (3), Κάτζος 8 (2), Μπένας 3 (1), Παπαδόπουλος.