Έχασε στην ΧΑΝΘ με 92-66 Φίλιππος - Πλήρωσε ακριβά, το κακό δεύτερο δεκάλεπτο

Το αήττητο σερί του Φιλίππου Βέροιας έλαβε τέλος στη Θεσσαλονίκη, εκεί που η βεροιώτικη ομάδα ηττήθηκε από την ΧΑΝΘ με 92-66 για την 4η αγωνιστική της National League 1.

Όπως αναφέρει το sportsfan.gr, αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλές προοπτικές και τον Φίλιππο να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-21, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τα συνεχόμενα λάθη, κυρίως στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανατρέψουν πολύ γρήγορα την κατάσταση και ήδη από τα μέσα του ημιχρόνου να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 52-35.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φίλιππος Βέροιας “μάζεψε” προσωρινά τη διαφορά, ωστόσο σύντομα η ΧΑΝΘ ανέκτησε το μομέντουμ και χωρίς να αλλάξουν πολλά μέχρι το τέλος του αγώνα, ήρθε η “βαριά” ήττα με 92-66.

“Μια κακή παρένθεση στη φετινή υπερπροσπάθεια που καταβάλλει ο Ευθύμης Κοθράς και οι παίκτες του. Τίποτα δεν αλλάζει, συνεχίζουμε δυναμικά!”, καταλήγει η ενημέρωση του συλλόγου.

ΧΑΝΘ 92-66 Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Ταρενίδης-Ντούρας-Πράττος.

Δεκάλεπτα: 21-24, 52-35, 68-52, 92-66.