Εμφάνιση ισχύος και ανωτερότητας - H βαθμολογία των παικτών

Μεγάλη νίκη και 3 βαθμοί στη φαρέτρα τους! Σ' έναν αγωνιστικό χώρο που είχε δυσκολίες σε αρκετά σημεία, οι ποδοσφαιριστές της Βέροιας κατάφεραν να παίξουν ένα αρκετά τεχνικό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν από την αρχή τα δόντια τους, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 8ο λεπτο, ενώ στο 2ο παρ' όλο που είχαν και πάλι τον καθολικό έλεγχο του αγώνα, είδαν την εστία του τερματοφύλακα Βελλίδη να παραβιάζεται στο 54'. Από κει και πέρα, οι ιππότες της «Βασίλισσας» έδειξαν ψυχή, σκόραραν ξανά, πήραν και πάλι το προβάδισμα κι έδειξαν ψυχή, μονολογώντας από αυτό το σημείο και μετά, διεκδικώντας και κατακτώντας τους 3 πολυπόθητους βαθμούς.

1) Βελλίδης

• Ο keeper της Βέροιας, είδε την εστία του να παραβιάζεται από τον Ελευθεριάδη, αλλά αμυντικά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα από κει και πέρα, παίρνοντας σωστές τοποθετήσεις. Στην επιθετική λειτουργία, δεν τον βοήθησε καθόλου ο χλοοτάπητας μπροστά από την εστία, όπου τα τσαφ και τα τσουφ ήταν μόνιμα, δυσκολεύοντάς τον να στοχεύσει σωστά και να βρει συμπαίκτες στις πτέρυγες. 6,5

2) Μούχαλης

• Ήταν για μένα η καλύτερη εμφάνιση του με τα χρώματα της Βέροιας. Πίσω ήταν φανταστικός, έκανε και μια τρομερή ενέργεια αναχαίτισης στον σωστό χρόνο στον άξονα πριν εκτεθεί όλη η άμυνα και μπροστά βοήθησε αυτή τη φορά αρκετά, συμμετέχοντας σε τρίγωνα, σε πλαγιοκοπήσεις κι εξαπέλυσε κι ένα σουτ βόμβα, αλλά μπλόκαρε τη μπάλα ο αντίπαλος τερματοφύλακας. 8,5

3) Πεταυράκης

• Κι ο έτερος πλάγιος Μπακ της Βέροιας, βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Ιδιαίτερα στο 1ο μέρος, η αντίπαλη άμυνα τον αισθάνθηκε πολύ, καθώς όλες οι επιθέσεις σχεδόν των φιλοξενούμενων στη φάση της δημιουργίας, ξεκίνησε από τα δικά του πόδια και κινήσεις ανεβάσματος. 8,5

4) Σκόνδρας

• Όπως κι ο Μούχαλης, έτσι κι ο κεντρικός αμυντικός της Βέροιας πήρε το ψωμί μέσα από τα πόδια του Ελευθεριάδη με ένα υπέροχο τάκλιν μέσα στην περιοχή της Βέροιας. Από κει και πέρα ήταν σταθερότατος, καλός χαμηλά και ψηλά. Έπαιξε δυναμικά και με απόλυτη συγκέντρωση. 8

5) Μαραγκός

• Έδωσε πολλές μάχες σε φάσεις διεκδίκησης που καίγανε ο captain. Είτε στα 2/3 είτε στο αμυντικό του 3ο, δεν έδωσε το δικαίωμα να τον περάσουν. Συγκεντρωμένος, δυναμικός και με ψυχή λιονταριού. Όταν του δόθηκε χώρος, ανέβηκε και μεταβίβασε σωστά και με ασφάλεια. 8

6) Οικονόμου

• Στο πρώτο ημίχρονο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Ήταν βέβαια λίγο άνω του μετρίου, αλλά στο 2ο μέρος ανέβασε την απόδοσή του και δημιούργησε χαμηλά από τον άξονα με επιτυχία. Άλλες πρωτοβουλίες βέβαια δεν πήρε σε ανεβάσματα, αλλά έκανε μπολικη δουλειά στο μέσον του γηπέδου. 7,5

7) Μούργος

• Ήταν παντού. Κυριολεκτικά παντού. Αναχαίτισε, ντουμπλάρε, ήρθε ακόμη και ως deep lying playmaker στο 1ο ημίχρονο όταν ο αντίπαλος πίεζε τον Οικονόμου να μη λάβει τη μπάλα. Δημιούργησε και ψηλά, έβγαλε συνδυασμούς, φάσεις, πέτυχε κι ένα όμορφο γκολ κι αν δεν ήταν περισσότερο τυχερός, θα πετύχαινε κι άλλο. Σε στιγμές, πρόσφερε τεχνικοτακτική μαγεία, κάνοντας αυτό που θα ήθελε ο κάθε προπονητής. Υπέροχη εμφάνιση. 9,5

8) Γαβριηλίδης

• Είχε πολλή δουλειά στην αναχαίτιση και βρισκότανε στο στοιχείο του. Έκοψε κι έραψε τον χώρο του κέντρου όπως ήθελε και σχεδόν πάντα με επιτυχία, Παρ' όλες τις αξιόλογες προσπάθειες των αντιπάλων χαφ που ήταν κινητικοί. Βοήθησε αρκετά και στη 2η φάση του build up, όπως και στα finishing κάνοντας ένα τρομερά δυνατό σουτ- ρουκέτα, που για λίγο δε βρήκε στόχο. 9

9) Γιακουμάκης

• Pressing ψηλά και καλές συνεργασίες όπως συνήθως. Έβγαλε και κάποιες πλαγιοκοπήσεις, αλλά στις τελικές δεν είχε τη συγκέντρωση που έπρεπε. Έκανε και πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις, ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο. 6,5

10) Πασάς

• Έτρεξε πολύ κι ο έτερος κεντρικός επιθετικός της Βέροιας και μέσα στην περιοχή έδειξε πως θα τον αισθανθεί η άμυνα των Τρικάλων. Έτσι κι έγινε. Του δόθηκαν 2-3 καλές ευκαιρίες και τη μια εξ' αυτών τη μετέτρεψε σε γκολ. Τον σταμάτησε δις κι ο καταπληκτικός αντίπαλος τερματοφύλακας. 8

11) Φοφανά

• Ο νεαρός Ιβοριανος ήταν κινητικός, έβγαλε ωραίες συνεργασίες κυρίως με τον Πεταυράκη. Προσπάθησε και να φύγει μπροστά πετώντας τη μπάλα και σπρινταροντας, αλλά ο αγωνιστικός χώρος στην αριστερή πτέρυγα δεν τον βοήθησε και του δημιούργησε πρόβλημα, δυσκολεύοντας τις επελάσεις του. Θα μπορούσε να χρωστάει σκόρερ σε μια σπουδαία φάση αλλά δεν κατόρθωσε να βρει μπάλα. 7

* Αλλαγές

12) Μπλέτσας: δεν αξιολογείται, καθώς έπαιξε για μόλις 4 λεπτά.

13) Κάτσε: μπήκε ως 3ος χαφ κι έπαιξε για περίπου 15 λεπτά και κάτι, βοηθώντας πολύ κυρίως στις αναχαιτίσεις του άξονα και με ντουμπλαρίσματα στον ασβέστη. 6,5

14) Ορφανίδης: έπαιξε μόλις 3 λεπτά και δεν αξιολογείται.

15) Πόζογλου: μπήκε στο 64' και αντικατέστησε τον κουρασμένο Φοφανά, ενισχύοντας την προσπάθεια της ομάδας, ιδιαίτερα στον έλεγχο της μπάλας στην πτέρυγα. 6,5

16) Καπνίδης: έπαιξε μόλις 4 λεπτά, όποτε δεν αξιολογείται.

* Παίκτες των Τρικάλων με αξιόλογη παρουσία:

• Περλέσι 8,5 (είπαμε αν τον ωθήσουν και τον βοηθήσουν σωστά θα κάνει καριέρα), Νιάρος 6,5, Ριζογιάννης 7, Ελευθεριάδης 7,5, Ιωαννίδης 8 (ότι ισχύει για τον νεαρό τερματοφύλακα, ισχύει κι από για τον Βενιαμίν 17χρονο), Μπαξεβάνος 6,5.